DF13-4P-1.25DSA
Hirose, DF13, 4 Way, 1 Row, Straight PCB Header
Проводные клеммы и зажимы 1.25MM V PCB HEADER 4P THRU-HOLE TIN
Note PC, mobile terminal, miniature type business equipment,and other various consumer equipment, including videocameraMiniature SizeDesigned in the low profile at mounting height 5.8mm.(SMT mounting straight type)(For DIP type, the mounting height is to 5.3mm to thestraight and 3.6mm at the right angle)Multi-contactThe double row type achieves the multi-contact up to 40contacts, and secures 30% higher density in the mounting area, compared with the single row type.Correspond to Automatic MountingThe header provides the grade with the vacuum absorption area, and secures automatic mounting by the embossedtape packaging. Integral Basic Function Despite Miniature SizeThe header is designed in a scoop-proof box structure, andcompletely prevents mis-insertion.In addition, the surface mounting (SMT) header is equippedwith the metal fitting to prevent solder peeling.
Производитель: Hirose Connector
Количество Рядов
1
Номинал тока
1.0A