DF13-40DS-1.25C
Hirose, DF13 Female Connector Housing, 1.25mm Pitch, 40 Way, 2 Row, Корпус разъема
Проводные клеммы и зажимы 1.25MM RECEPT HSNG 40P DUAL ROW CRIMP
Hirose DF13 Series, 1.25 mm Miniature Connector HousingsThe DF13 Series of crimp connector housings are typically used in numerous every day applications such as digital cameras, LCD displays, digital video recorders, car navigation, access control units and measurement devices. They have a miniaturised design and are ideal for use in devises that require multiple signals with space saving in mind. Features and Benefits• Miniature in size• Available in single and double row configurations• Double row achieves 30% higher density than the single row• 1.25 mm pitch• Polarisation slots to prevent incorrect insertion• Friction locking mechanism for securing mating connection1.25mm Wire to Board - Hirose DF13
Производитель: Hirose Connector
Для Использования с
DF13 Серия
Длина
29.15мм
Материал Корпуса
PA
Количество Рядов
2
Серия
DF13
Тип монтажа
Кабельное крепление
Кол-во контактов
40
Ориентация корпуса
Прямой
Род
Female
Шаг
1.25мм