LM43600PWPT
Импульсный понижающий DC-DC стабилизатор , регулируемый, 3.5В-36В (Vin), 1В-28В, 0.5А, HTSSOP-16
The LM43600PWPT is a SIMPLE SWITCHER® Synchronous Step-down Voltage Converter capable of driving up to 0.5A of load current from an input voltage ranging from 3.5 to 36V. The LM43600 provides exceptional efficiency, output accuracy and drop-out voltage in a very small solution size. Peak current mode control is employed to achieve simple control loop compensation and cycle-by-cycle current limiting. Optional features such as programmable switching frequency, synchronization, power-good flag, precision enable, internal soft-start, extendable soft-start and tracking provide a flexible and easy to use platform for a wide range of applications. Discontinuous conduction and automatic frequency modulation at light loads improve light load efficiency. The family requires few external components and pin arrangement allows simple, optimum PCB layout. Protection features include thermal shutdown, VCC under-voltage lockout, cycle-by-cycle current limit and output short circuit protection.
  • 33µA Quiescent current in regulation
  • High efficiency at light load
  • Meets EN55022/CISPR 22 EMI standards
  • Integrated synchronous rectification
  • Frequency synchronization to external clock
  • Internal compensation
  • Stable with almost any combination of ceramic, polymer, tantalum and aluminium capacitors
  • Power-good flag
  • Soft-start into pre-biased load
  • Extendable soft-start time by external capacitor
  • Output voltage tracking capability
  • Precision enable to program system UVLO
  • Output short-circuit protection with hiccup mode
  • Over-temperature thermal shutdown protection
  • Green product and no Sb/Br
Области применения
Управление Питанием, Промышленное, Авто, Связь и Сеть
Производитель: Texas Instruments Inc
Номер по каталогу производителя
LM43600PWPT
Линейка Продукции
Максимальная Рабочая Температура
125°C
Стандарты Автомобильной Промышленности
Количество Выводов
16вывод(-ов)
Уровень Чувствительности к Влажности (MSL)
MSL 2 - 1 год
Выходной Ток
500мА