DF62B-7EP-2.2C(10)
Hirose, DF62 Male Connector Housing, 2.2mm Pitch, 7 Way, 3 Row, Корпус разъема
Проводные клеммы и зажимы 7P PLG SLIM INLN CON WHITE
Hirose 2.2 x 2mm DF62 Series Wire to Wire Plug ConnectorsDF62 series free hanging wire to wire crimp plug housings with a 2 x 2.2mm grid contact layout and slim, smooth, tangle free design for ease of use in small and confined spaces. These DF62 series free hanging plug connectors have a secure positive locking mechanism with two indicators including a tactile click, the socket lock can also be checked through a window in the plug housing after mating. The design of these DF62 series cirmp plug housings ensures there is no visible or exposed metal which eliminates the possibility of electrical arcing between the connector and the inside of a metal conduit.The crimp plug contacts for these DF62 plug housings need to be purchased separately, see stock number 873-5467 and 873-5476 typically.Crimp plug housings with part numbers pre-fixed with 'DF62P' are panel mountingFor mating connectors see DF62 series crimp socket housings (stock number 873-5509) typically.Applications:• Robotic machinery• Medical devices• Consumer appliances• Office equipment2.2mm Wire to wire, Hirose DF62 Series
Производитель: Hirose Connector
Длина
16.05мм
Материал Корпуса
PBT
Количество Рядов
3
Кол-во контактов
7
Род
Male
Шаг
2.2мм