DF62B-4S-2.2C(11)
Hirose, DF62 Female Connector Housing, 2.2mm Pitch, 4 Way, Корпус разъема
Проводные клеммы и зажимы 4P SKT SLIM INLN CON BLACK
Hirose 2.2mm DF62 Series Wire to Wire Socket ConnectorsDF62 series free hanging wire to wire crimp socket housings with a 2 x 2.2mm grid contact layout and slim, smooth, tangle free design for ease of use in small and confined spaces. These DF62 series free hanging socket connectors have a secure positive locking mechanism with two indicators including a tactile click, the socket lock can also be checked through a window in the plug housing after mating. The design of these DF62 series cirmp socket housings ensures there is no visible or exposed metal which eliminates the possibility of electrical arcing between the connector and the inside of a metal conduit.The crimp socket contacts for these DF62 socket housings need to be purchased separately, see stock number 873-5423 and 873-5436 typically.Crimp socket housings with part numbers pre-fixed with 'DF62C' have a 'protected lock' designFor mating connectors see DF62 series crimp plug housings (stock number 873-5518) typically.Applications:• Robotic machinery• Medical devices• Consumer appliances• Office equipment2.2mm Wire to wire, Hirose DF62 Series
Производитель: Hirose Connector
Номер по каталогу производителя
DF62B-4S-2.2C(11)
Линейка Продукции
Серия DF62
Для Использования с
Шаг Контактов
2.2мм
Длина
9.55мм
Материал Корпуса
PBT
Тип Электрического Разъема
Гнездо (Посмотреть сопутствующие разъемы)
Кол-во контактов
4
Род
Female
Шаг
2.2мм