DF62-22SCF
Контакт , Серия DF62, Гнездо, Обжим, 22 AWG, Контакты с Покрытием из Олова
Проводные клеммы и зажимы
The DF62 series 2 x 2.2mm Wire-to-Wire Connector were designed to take full advantage of small/narrow spaces. The contacts are arranged in a grid pattern which shortens the diagonal distances and the body was slimmed down by creating smooth outer surfaces. This design helps to save precious space and makes these connectors virtually tangle free. There is no visible or exposed metal which would eliminate the possibility of electrical arcing between the connector and the inside of a metal conduit. The locking structure emits a clear tactile click upon lock completion. The socket lock can be visually checked through the plug window after mating. These indicators function together to prevent incomplete mating. The structure utilizes two contact points to provide a reliable contact that resists damage from vibration and rough operation. The unique structure provides protection to the contacts and lance areas, it prevents any bending or deformity.
  • Slim, sleek design and smooth contour combine to complete connections in tight spaces
  • Secure lock mechanism
  • Reliable contact structure
  • Robust contact structure
  • 30mR Maximum contact resistance
Области применения
Промышленное
Производитель: Hirose Connector
Номер по каталогу производителя
DF62-22SCF
Линейка Продукции
Серия DF62
Для Использования с
Разъемами типа провод-провод 2.2мм Hirose серии DF62