DF61-2S-2.2C(11)
Hirose, DF61 2.2mm Pitch 2 Way 1 Row Right Angle Housing, Cable Mount, Crimp Termination
Проводные клеммы и зажимы 2P CRIMP SCKT 2.2MM PITCH LP RED
DF61 Series 2.2 mm Wire to Board Swing Lock ConnectorsDF61 series 2.2 mm wire to board PCB header and cable socket connectors with a low profile, rugged structure and unique swing lock design. The cable socket has protrusion which is pushed down into a recess into the header by a header lock. The header lock is reinforced with metal for added strength and increased retention. This reinforced swing lock mechanism prevents the cable socket from becoming disengaged and delivers a cable pull force up to 10N. The DF61 series SMT headers are moulded in a single piece to create a tight fit between the contact and housing to help prevent solder wicking. The headers have walls between the contacts that provide contact isolation and maximize the creepage distance for high-voltage capabilities of up to 350 VFeatures and Benefits• Unique swing lock design offers a cable pull force up to 10N• Headers with single piece moulded design to prevent solder wicking• Isolated contacts for maximized creepage distance• Suitable for high-voltage applications for up to 350 VApplicationsThese DF61 Series 2.2 mm wire to board PCB header and cable socket connectors are ideal for use in high-power applications. Typical applications include LED lighting, digital cameras, digital video cameras, laptop computers, tablet computers, portable devices and power supply equipment.NoteFor DF61 Contacts see stock number 792-2847 typically2.2mm Wire to Board Swing-Lock Connector - Hirose
Производитель: Hirose Connector
Номинальное Напряжение
350 В
Количество Рядов
1
Серия
DF61
Тип монтажа
Кабельное крепление
Номинал тока
12A