DF50A-16P-1V(51)
Hirose, DF50A, 50, 16 Way, 1 Row, Straight PCB Header
Проводные клеммы и зажимы 16P 1.0MM PITCH HDR STRAIGHT SMT
Hirose 1.0mm DF50 Series PCB Header ConnectorsDF50 series wire to board right angle and vertical PCB SMT mount single and double row shrouded headers with a compact 1.0mm pitch for reduction of occupied space on the PCB. These DF50 series headers feature a positive locking latch mechanism that provides a tactile and audible click when the contacts are mated ensuring a secure connection when used in high vibration applications. The housings of these DF50 series header connectors are made from black UL94V-0 LCP and have thick walls to prevent cracking and the insertion depth for mating housings protects against wrenching. Typical applications for these DF50 series header connectors include LCD, LCD TV, PDP and digital TVs, Notebook PCs, wireless LAN, industrial controller units, office equipment, car navigation and car audio.For mating socket connectors see DF50 crimp socket housings, stock number 873-5296 typically 1.0mm Wire to Board - Hirose DF50 Series
Производитель: Hirose Connector
Количество Рядов
1
Серия
DF50A
Тип монтажа
Поверхностное крепление
Номинал тока
1.0A