DF50A-10S-1C
Hirose, DF50 Female Connector Housing, 1mm Pitch, 10 Way, 1 Row, Корпус разъема
Проводные клеммы и зажимы 10P 1.0MM PITCH CRIMP HOUSING
Hirose 1.0mm DF50 Series Crimp Socket HousingsDF50 series 1.00mm pitch wire to board single and double row free hanging cable mount crimp socket housings. DF50 series crimp socket housings feature a positive locking latch mechanism that provides a tactile and audible click when the contacts are mated ensuring a secure connection when used in high vibration applications. The housings of the DF50 series crimp sockets are made from black UL94V-0 PBT (DF50A) or white UL94V-0 PBT (DF50S) and have thick walls to prevent cracking. The lances of the DF50 sockets mate with the crimp contact on the surface providing a robust and reliable lance structure.Crimp contacts must be purchased separately, see stock number 873-5218For mating connectors see DF50 series headers, stock number 873-5183 typicallyApplications:• LCD • LCD TV• PDP and digital TVs• Notebook PCs• Wireless LAN• Industrial controller units• Office equipment• Car navigation• Car audio1.0mm Wire to Board - Hirose DF50 Series
Производитель: Hirose Connector
Номер по каталогу производителя
DF50A-10S-1C
Линейка Продукции
Серия DF50
Для Использования с
Шаг Контактов
1мм
Длина
11.95мм
Материал Корпуса
PBT
Количество Положений
10вывод(-ов)
Тип Электрического Разъема
Гнездо (Посмотреть сопутствующие разъемы)
Количество Рядов
1
Серия
Тип монтажа
Кабельное крепление
Кол-во контактов
10
Ориентация корпуса
Прямой
Род
Female
Шаг
1мм