DF33C-2S-3.3C
Hirose, EnerBee DF33C Female Connector Housing, 2.5mm Pitch, 2 Way, 1 Row, Корпус разъема
Проводные клеммы и зажимы 3.3mm Skt Single Row Straight pin 2Pos
Hirose EnerBee DF33C Series 3.3 mm PCB Crimp Socket HousingsThese DF33C Series 3.3 mm wire to board small power supply crimp socket connector housings are the smallest connector in the EnerBee range. The DF33C series has a maximum current capacity of 5A when used with 20 AWG wire. The housings of these DF33C sockets feature a robust positive locking mechanism which is designed to prevent accidental unmating caused by drops or external shocks. When mated, a clear, tactile click is produced which confirms the connector is fully engaged guaranteeing a complete electrical and mechanical connection. This positive locking mechanism also meets the various requirements of industrial power supply and power sources. The contacts of these DF33C crimp sockets are separated by walls inside the housing enabling them to be independent of one another and preventing short circuits. These DF33C 3.3 mm crimp socket housings utilise a two-point spring contact structure that provides a stable connection. The two contact points stop the contact from oscillating under high vibration which can lead to fretting or corrosion. The contacts for these DF33C crimp housings must be purchased separately. These DF33C crimp socket housings can be used with contact retainers which assure complete contact insertion.Features and BenefitsCompact space saving design with high-power capability of 5ASecure positive locking mechanism with tactile clickIndividually ’boxed’ contacts to prevent short circuitsStable connection prevents fretting corrosionContact retainers availableGlow Wire compliantApplicationsThese Enerbee DF33C connectors are widely used as a compact connector for internal power supplies. Applications include: LED lighting, office equipment, medical devices, robotics, home appliances, industrial controllers, smart meters, IT home appliances as well as many othersThe EnerBee BrandThe EnerBee name represents the concept of high-end, superior performance in a compact size like the small yet busy bee! The EnerBee range of connectors provide technically advanced connectivity solutions for a wide range of applications and are able to work with high current and high tension devices. The compact size allows space saving to be maximised and offers an alternative to other bulky parts that are on the market. The EnerBee's built-in lock mechanism replaces terminal locks improving both assembly quality and work efficiency.StandardsGlow Wire Compliance (Compliant with IEC 60695-2-11)Hirose EnerBee DF33C 3.3mm Series
Производитель: Hirose Connector
Для Использования с
Internal Power Source
Длина
7.8мм
Материал Корпуса
PBT
Количество Рядов
1
Серия
EnerBee DF33C
Тип монтажа
Кабельное крепление
Кол-во контактов
2
Ориентация корпуса
Прямой
Род
Female
Шаг
2.5мм