DF13C-4P-1.25V(51)
Hirose, DF13, 4 Way, 1 Row, Straight PCB Header
Проводные клеммы и зажимы 1.25MM V PCB HEADER 4P SMT GOLD
Miniature SizeDesigned in the low profile at mounting height 5.8mm. (SMT mounting straight type) (For DIP type, the mounting height is to 5.3mm to the straight and 3.6mm at the right angle)Multi-contactThe double row type achieves the multi-contact up to 40 contacts, and secures 30% higher density in the mounting area, compared with the single row typeCorrespond to Automatic MountingThe header provides the grade with the vacuum absorption area, and secures automatic mounting by the embossed tape packagingIn addition, the tube packaging can be selectedIntegral Basic Function Despite Miniature SizeThe header is designed in a scoop-proof box structure, and completely prevents mis-insertionIn addition, the surface mounting (SMT) header is equipped with the metal fitting to prevent solder peelingApplicationsNote PC, mobile terminal, miniature type business equipment, and other various consumer equipment, including video Camera
Номинал тока
1.0A