DF13C-14P-1.25V(51)
Hirose, DF13, 14 Way, 1 Row, Straight PCB Header
Проводные клеммы и зажимы 1.25MM V PCB HEADER 14P SMT GOLD
Hirose DF13 Series 1.25 mm PCB Header ConnectorsDF13 series 1.25 mm PCB headers with a compact, miniaturised design available in single and double row configurations. The space saving design of the double row headers enables them to achieve 30% higher density than the single row versions within the same PCB footprint. These DF13 PCB headers have a low profile height of 5.8 mm above the board (SMT straight mount) and 5.3 mm (straight through hole mount). The housings of these headers have a scoop proof box structure and feature polarization slots to prevent incorrect insertion. A friction locking mechanism ensures that the header is securely connected to the mating DF13 housing. These DF13 PCB headers are available with PCB mounting bosses for accurate alignment and placement on the PCB. The SMT versions also feature metal fittings for a secure attachment to the PCB and to prevent solder peeling. Versions of these DF13 headers have vacuum pickup areas to allow automated pick and place and are also available in embossed tape and reel packaging. These DF13 series 1.25 mm PCB headers mate with the DF13 series 1.25 mm PCB crimp connector housings.Features and Benefits• Compact, space saving design• Double row configuration offers 30% higher density than single row using same PCB footprint• Scoop proof housing• Polarization slots to prevent misinsertion• Friction locking mechanism for secure mating connection• PCB mounting bosses for accurate placement on PCB• Metal fittings on SMT versions for secure attachment to PCB• Supports automatic pick-n-place mounting• Available in embossed tape-and-reel packagingApplicationsThese DF13 series connectors are ideal for use in portable devices that require multiple signals and a space saving footprint. Applications include digital cameras, LCD displays, digital video recorders, car navigation, access control units and measurement devices.1.25mm Wire to Board - Hirose DF13
Производитель: Hirose Connector
Количество Рядов
1
Серия
DF13
Тип монтажа
Поверхностное крепление
Номинал тока
1.0A