DF13-5S-1.25C
Hirose, DF13 Male Connector Housing, 1.25mm Pitch, 5 Way, 1 Row, Корпус разъема
Проводные клеммы и зажимы 1.25MM RECEPT HSNG 5P SINGLE ROW CRIMP
Hirose DF13 Series, 1.25 mm Miniature Connector HousingsThe DF13 Series of crimp connector housings are typically used in numerous every day applications such as digital cameras, LCD displays, digital video recorders, car navigation, access control units and measurement devices. They have a miniaturised design and are ideal for use in devises that require multiple signals with space saving in mind. Features and Benefits• Miniature in size• Available in single and double row configurations• Double row achieves 30% higher density than the single row• 1.25 mm pitch• Polarisation slots to prevent incorrect insertion• Friction locking mechanism for securing mating connectionApprovalsUL94V-01.25mm Wire to Board - Hirose DF13
Производитель: Hirose Connector
Для Использования с
Miniature Crimping Connector
Длина
7.9мм
Материал Корпуса
Полиамид
Количество Рядов
1
Серия
DF13
Тип монтажа
Кабельное крепление
Кол-во контактов
5
Ориентация корпуса
Прямой
Род
Male
Шаг
1.25мм