DF11-24DS-2C
Hirose, DF11 Female Connector Housing, 2mm Pitch, 24 Way, 2 Row, Корпус разъема
Проводные клеммы и зажимы 2MM RECEPT HOUSING 24P DUALROW CRIMP
Hirose DF11 Series 2.00 mm Crimp Connector HousingsDF11 series 2.00 mm crimp connector housings with a compact double row design and a depth of less than 5 mm. This space saving design allows a double row of contacts to be provided in the same space as a single row housing. These DF11 series connector housings feature ribs that prevent incorrect insertion and twisting when mating. A locking mechanism ensures that the connector housing is securely connected to the mating header. These DF11 series 2.00 mm connector housings mate with the DF11 series 2.00 mm PCB header connectors. Contacts for these crimp housings need to be purchased separately, see stock number 111-3621 typicallyFeatures and Benefits• Compact, space saving design• 5 mm depth allows double row contact configuration in same space as single row housing• Guide ribs to prevent mismating• Locking mechanism for secure mating connectionApplications• Portable devices that require multiple signals with a space saving footprint• Digital cameras• LCD displays • Digital video recorders • Car navigation• Access control units• Measurement devices2.0mm Hirose DF11 Series Double Row Connectors
Производитель: Hirose Connector
Номер по каталогу производителя
DF11-24DS-2C
Линейка Продукции
Серия DF11
Для Использования с
DF11 Серия
Шаг Контактов
2мм
Длина
26мм
Материал Корпуса
PA
Количество Положений
24вывод(-ов)
Тип Электрического Разъема
Штекер (Посмотреть сопутствующие разъемы)
Количество Рядов
2
Серия
Тип монтажа
Кабельное крепление
Кол-во контактов
24
Ориентация корпуса
Прямой
Род
Female
Шаг
2мм