DF11-20DP-2DSA(01)
Hirose, DF11, 20 Way, 2 Row, Straight PCB Header
Проводные клеммы и зажимы 2MM V PCB HEADER 20P DR THRU-HOLE GLD
Hirose DF11 Series 2.00 mm PCB Header ConnectorsDF11 series 2.00 mm PCB header connectors with a compact double row design and a depth of less than 5 mm. This space saving design allows a double row of contacts to be provided in the same space as a single row connector. These DF11 series PCB headers have a robust four wall shrouded design and feature guide ribs that prevent incorrect insertion and twisting when mating. A locking mechanism ensures that the header is securely connected to the connector housing and metal fittings on the SMT versions increase retention on the PCB and prevent solder peeling. These DF11 series 2.00 mm PCB headers are available as through hole or SMT mounting and mate with DF11 series connector housings for wire to board applications and DF11 PCB sockets for board to board applicationsFeatures and Benefits• Compact, space saving design• 5 mm depth allows double row contact configuration in same space as single row connector• Guide ribs to prevent mismating• Locking mechanism for secure mating connection• Metal fittings for secure PCB retention• Suitable for both wire to board and board to board applicationsProduct Application InformationThese DF11 series 2.00 mm PCB header connectors are ideal for use in applications and portable devices that require multiple signals with a space saving footprint. Typical applications include digital cameras, LCD displays, digital video recorders, car navigation, access control units and measurement devices.NoteDF11 2mm SMT pin header connectors with part numbers DF11CZ-xxxx-xx(27) have tin plated contactsDF11 2mm SMT pin header connectors with part numbers DF11C-xxxx-xx(57) have gold plated contacts2.0mm Hirose DF11 Series Double Row Connectors
Производитель: Hirose Connector
Количество Рядов
2
Серия
DF11
Тип монтажа
Сквозное отверстие
Номинал тока
2.0A