DF11-14DS-2C(20)
Hirose, DF11 Female Connector Housing, 2mm Pitch, 14 Way, 2 Row, Корпус разъема
Проводные клеммы и зажимы 14P RCPT HOUSING 2MM WIRE FEM
Space-saving on Board RealizedDouble rows of 2mm pitch contact has been condensed within the 5mm width. The multiple number of signals can be secured in the same space as the conventional 2mm single-row contact.Broad VariationThe insulation displacement and crimping methods are prepared for connection. Thus, board to cable, in-line, board to board connectors are provided in order to widen a board design variation. In addition, "Gold" or "Tin" can be selected for the plating according application, while the SMT products line up.Applicable Wire Covers Wide Range According to the double rows of 2mm pitch compact design, the applicable wire can cover 22 to 30 AWG.The ID Type Connector Achieves Connection Work.Using the full automatic insulation displacement machine, the complicated multi-harness can be easily connected, reducing the man-hour and eliminating the manual work process.ApplicationsBusiness equipments such as copy machine, printer and so on.
Производитель: Hirose Connector
Для Использования с
DF11 серия разъемов
Длина
16мм
Материал Корпуса
Нейлон
Тип монтажа
Кабельное крепление
Кол-во контактов
14
Род
Female
Шаг
2мм