DF11-10DEP-2A
Hirose, DF11, 10 Way, 2 Row, Straight PCB Header
Проводные клеммы и зажимы 2MM M/M ADAPTER 10P TIN W/PNL LOCK
Hirose DF11 Series 2.00 mm In-line Plug AdaptersDF11 series 2.00 mm in-line panel mount plug to plug adapter with a compact double row design and a depth of less than 5 mm. This space saving design allows a double row of contacts to be provided in the same space as a single row housing. These DF11 series in-line plug adapters feature ribs that prevent incorrect insertion and twisting when mating. A friction locking mechanism ensures that the connector is securely connected to the mating socket. Mounting ears ensure that the plug is securely retained in the panel. These DF11 Series 2.00 mm in-line plug connectors can be mounted in panels with a panel thickness of between 1.6 mm and 1.0 mmFeatures and Benefits• Provides connection between two connectors either side of panel• Compact, space saving design• 5 mm depth allows double row contact configuration in same space as single row housing• Guide ribs to prevent mismating• Locking mechanism for secure mating connection• Mounting ears for secure retention to panelProduct Application InformationDF11 series 2.00 mm connectors are ideal for use in applications and portable devices that require multiple signals with a space saving footprint. Typical applications include digital cameras, LCD displays, digital video recorders, car navigation, access control units and measurement devices.2.0mm Hirose DF11 Series Double Row Connectors
Производитель: Hirose Connector
Количество Рядов
2
Серия
DF11
Тип монтажа
Сквозное отверстие
Номинал тока
2.0A