A4B-12PA-2DS(71)
Hirose, A4B, 12 Way, 1 Row, Right Angle Pin Header
Проводные клеммы и зажимы 3500 SER I/O CONN RA TYP 12 CONT
Miniature Right Angle Pin HeadersThese Hirose miniature right angle PCB headers are light weight, high density connector headers in Polymid material, with pin contacts only. Ideal for wire to board connections in a broad range of connector applications including video and communications equipment, test rigs and many others.Features and Benefits• Current rating 1A• Voltage rating 200 Vac• Operating temperature range -55 to +85°CApprovalsUL94V-02.0mm Pitch Miniature Connectors, Hirose A3-A4 SeriesA range of Hirose miniature headers and receptacles connectors which are durable multi-purpose and light weight with a high density of contacts available in miniature form. Ideal for wire to board connections in a broad range of connector applications including video and communications equipment, test rigs and many others.
Производитель: Hirose Connector
Количество Рядов
1
Серия
A4B
Тип монтажа
Сквозное отверстие
Номинал тока
2A