A3C-10DA-2DSC(71)
Hirose, A3C 2mm Pitch 10 Way 2 Row Straight PCB Socket, Through Hole, Solder Termination
Проводные клеммы и зажимы 10P DR STRT RECPT 2MM LEAD LENGTH
Miniature PCB Receptacle ConnectorsThese Hirose miniature 2mm pitch PCB mount single and double row receptacle headers are light weight, high density through hole receptacle connectors in PBT material, with socket contacts only. Ideal for wire to board connections in a broad range of connector applications including video and communications equipment, test rigs and many others.Part numbers A3C-xxDA-2DSA have a lead length of 3mmPart numbers A3C-xxDA-2DSC have a lead length of 2mmFeatures and Benefits• Current rating 1A• Voltage rating 200 Vac• Operating temperature range -55 to +85°CApprovalsUL94V-02.0mm Pitch Miniature Connectors, Hirose A3-A4 SeriesA range of Hirose miniature headers and receptacles connectors which are durable multi-purpose and light weight with a high density of contacts available in miniature form. Ideal for wire to board connections in a broad range of connector applications including video and communications equipment, test rigs and many others.
Производитель: Hirose Connector
Номинальное Напряжение
200 В
Количество Рядов
2
Серия
A3C
Тип монтажа
Сквозное отверстие
Номинал тока
12A