REG113EA-3.3/250
LDO регуляторы напряжения REG113EA-3.3/250
Фиксированный стабилизатор с малым падением напряжения , 1.8В до 10В, 250мВ, 3.3В, 400мА, VSSOP-8
The REG113EA-3.3/250 is a 3.3V fixed output low-noise low-dropout (LDO) Linear Regulator with low ground pin current. Its new DMOS topology provides significant improvement over previous designs, including low-dropout (LDO) voltage and better transient performance. In addition, no output capacitor is required for stability, unlike conventional low-dropout (LDO) regulators that are difficult to compensate and require expensive low ESR capacitors greater than 1µF. Typical ground pin current is only 850µA (at IOUT = 400mA) and drops to 10nA when not enabled. Unlike regulators with PNP pass devices, quiescent current remains relatively constant over load variations and under dropout conditions. Accuracy is maintained over temperature, line and load variations.
  • Output capacitor not required for stability
  • Fast transient response
  • 28µVrms Very low noise
  • ±1.5% High accuracy
  • Fold-back current limiting
  • Thermal protection
  • Green product and no Sb/Br
Области применения
Переносные Устройства, Потребительская Электроника, Связь и Сеть, Управление Питанием
Производитель: Texas Instruments Inc
Номер по каталогу производителя
REG113EA-3.3/250
Линейка Продукции
3.3V 400mA LDO Voltage Regulators
Минимальная Рабочая Температура
-55°C
Максимальная Рабочая Температура
125°C
Стандарты Автомобильной Промышленности
Количество Выводов
8вывод(-ов)
Уровень Чувствительности к Влажности (MSL)
MSL 2 - 1 год
Тип Выхода
Фиксированный
Выходной Ток
400мА