REG1117A-2.5..
LDO регуляторы напряжения REG1117A-2.5..
Фиксированный стабилизатор с малым падением напряжения , 3.8В до 15В, 1.2В, 2.5В, 1А, SOT-223-3
The REG1117A-2.5 is a 2.5V fixed output low-dropout (LDO) Linear Regulator. The device low-dropout (LDO) voltage allows its use with as little as 1V input-output voltage differential. Laser trimming assures excellent output voltage accuracy without adjustment. An NPN output stage allows output stage drive to contribute to the load current for maximum efficiency.
  • ±1% Output tolerance
  • Internal current limit
  • Thermal overload protection
  • Green product and no Sb/Br
Области применения
Производитель: BURR-BROWN
Номер по каталогу производителя
REG1117A-2.5..
Линейка Продукции
2.5V 1A LDO Voltage Regulators
Минимальная Рабочая Температура
-40°C
Максимальная Рабочая Температура
85°C
Стандарты Автомобильной Промышленности
Количество Выводов
3вывод(-ов)
Уровень Чувствительности к Влажности (MSL)
Тип Выхода
Фиксированный
Выходной Ток
Падение Напряжения Vdo
1.2В