REG102NA-2.5/250
LDO регуляторы напряжения REG102NA-2.5/250
Фиксированный стабилизатор с малым падением напряжения , 1.8В до 10В, 150мВ, 2.5В, 250мА, SOT-23-5
The REG102NA-2.5/250 is a single channel low dropout (LDO) linear regulator with fixed output in 5 pin SOT-23 package. The DMOS topology of this low noise regulator provides significant improvement over previous designs including low dropout voltage and better transient performance. In addition, no output capacitor is required for stability unlike conventional low dropout regulators that are difficult to compensate and require expensive low ESR capacitors greater than 1µF. The quiescent current remains relatively constant over load variations and under dropout conditions. On-chip trimming results in high output voltage accuracy and it is maintained over temperature, line and load variations. The REG102 internal circuitry provides current limit that protects load from damage and thermal protection circuitry keeps chip from being damaged by excessive temperature.
  • Fixed output voltage of 2.5V
  • Operating input voltage range from 1.8V to 10V
  • Output current of 250mA
  • DC dropout voltage of 150mV at 250mA output current
  • Low ground pin current of 600µAat IOUT = 250mA and drops to 10nA when not enabled
  • Very low noise of 28µVrms
  • High accuracy of ±1.5%
  • High efficiency
  • Ripple rejection of 65dB at f=120Hz
  • Operating temperature range from -55°C to 125°C
Области применения
Управление Питанием, Связь и Сеть, Переносные Устройства, Потребительская Электроника
Производитель: Texas Instruments Inc
Номер по каталогу производителя
REG102NA-2.5/250
Линейка Продукции
2.5V 250mA LDO Voltage Regulators
Минимальная Рабочая Температура
-40°C
Максимальная Рабочая Температура
85°C
Стандарты Автомобильной Промышленности
Количество Выводов
5вывод(-ов)
Уровень Чувствительности к Влажности (MSL)
MSL 1 - Безлимитный
Тип Выхода
Фиксированный
Выходной Ток
250мА