IDP15E65D1XKSA1
Стандартный восстанавливающийся диод , 650 В, 15 А, Одиночный, 1.35 В, 71 нс, 120 А
The IDP15E65D1 is a rapid-switching Emitter Controlled Diode offers low reverse recovery charge (Qrr) and low reverse recovery current (Irrm). The rapid 1 diode family with 1.35V temperature-stable forward voltage (VF), ensures the lowest conduction losses and by means of soft recovery keeps EMI emissions to a minimum. The device is perfectly suited for power factor correction (PFC) topologies.
  • Lowest Irrm to provide lowest turn-on losses on the boost switch
  • Temperature stable behaviour of key parameters
  • Ultrafast recovery
  • >1 Softness factor
Области применения
Промышленное, Потребительская Электроника, Привод Двигателя и Управление, Управление Питанием
Производитель: Infineon Technologies AG
Номер по каталогу производителя
IDP15E65D1XKSA1
Линейка Продукции
IDP15
Максимальная Рабочая Температура
175°C
Стандарты Автомобильной Промышленности
Количество Выводов
2вывод(-ов)
Максимальное Значение Напряжения Vrrm
650В
Средний Прямой Ток
15А
Максимальное Прямое Напряжение
1.35В
Конфигурация Диода
Одиночный
Максимальное Время Обратного Восстановления
71нс
Максимальный Импульсный Прямой Ток Ifsm
120А