IDP15E60XKSA1
Стандартный восстанавливающийся диод , 600 В, 29.2 А, Одиночный, 2 В, 60 А
The IDP15E60 is a Fast EmCon Diode offers low reverse recovery charge and low forward voltage. This 600V family has been primarily designed for motor drive applications up to 30kHz. For this reason, the outstanding features of the diode are softness and VF parameter. This results in diode that has excellent EMI behaviour and low conduction losses. The entire family has been qualified with a Tj (maximum) of 175°C.
  • Lowest V F values
  • Excellent trade-off on performance
  • Low-conduction losses
  • Easy paralleling
  • Halogen-free
Области применения
Производитель: Infineon Technologies AG
Номер по каталогу производителя
IDP15E60XKSA1
Линейка Продукции
IDP15
Максимальная Рабочая Температура
175°C
Стандарты Автомобильной Промышленности
Количество Выводов
2вывод(-ов)
Максимальное Значение Напряжения Vrrm
600В
Средний Прямой Ток
29.2А
Максимальное Прямое Напряжение
Конфигурация Диода
Одиночный
Максимальное Время Обратного Восстановления
Максимальный Импульсный Прямой Ток Ifsm
60А